Datça Koylar Ve Plajlar

Datçanın en güzel koyları ve plajları yol bilgileri ve genel bilgilerin detaylı bir şekilde anlatımı Datça Rehberinde.

Datça Koylar Ve Plajlar (Datça’nın Eşsiz Koyları Ve Plajları)

Türkiye’nin Ege’ye uzanan en güzel uzantısı Datça Yarımadası, oya gibi işlenmiş güzel koyları ile yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Yarımadada, 52 adet koy ve bük bulunmaktadır. Koy ile bük arasında fark vardır; yanında akarsu olan girintiler bük olarak tanımlanmaktadır.

Datça koyları ve plajlarının bir kısmı Ege’de, bir kısmı Akdeniz’de yer almakta; bunların bir bölümüne, sadece tekne ile ulaşılabilmektedir. Bunların içerisinde en büyük olanı ve en çok ilgi göreni, Palamutbükü’dür. Datça merkezden 25 kilometre uzaklıktaki Palamutbükü’ne, hem özel araç ya da dolmuşla, hem de tekneyle ulaşmak mümkün. Uzun bir kumsala sahip olan koyda, sahil boyunca küçük kafe ve restoranlar sıralanmış. Her tür su sporunun yapılabildiği Palamutbükü’nün, çakıl taşlarıyla dolu uzun bir plajı ve masmavi serin bir denizi var.

‘Üç Güzeller’ olarak adlandırılan koylardan biri Palamutbükü; diğer ikisi ise, Hayıtbükü ve Kızılbük koylarıdır. Hayıtbükü, küçük bir koy, kumlu ve sığ bir denize sahip. Bu özellikleri nedeniyle, genellikle çocuklu aileler tarafından tercih edilmektedir. Kızılbük ise, gizli kalmış bir koydur. Mavi bayrak sahibi olan Kızılbük, Datça’nın en temiz koylarından biridir.

Datça koyları ve plajları arasında, çok sayıda küçük koy bulunmaktadır. Datça merkezine en yakın koy olan Kargı, merkezden sadece 3 kilometre uzaklıktadır. Turkuaz rengi deniziyle göze çarpan Kargı Koyu’nda, kafe ve restoranlar bulunmaktadır. Sadece tekne ile ulaşılabilen Domuzbükü’ne (Domuz Çukuru), bir saatlik yolculuk sonunda varılabilmektedir. Kum ve çakıldan oluşan plajı, berrak suyu ve koyu çevreleyen çam ormanları, muhteşem bir doğa manzarası sunmaktadır. Dilek Mağarası da bu koyda yer almaktadır.

Sakin bir yer arayanlar için, Datça koyları ve plajları arasında belki de en uygunu, merkezden 20 kilometre uzaklıktaki Ovabükü’dür. Sahilinde küçük pansiyonların yer aldığı koya, karadan ya da denizden ulaşmak mümkün. Ovabükü, bir seyahat dergisi tarafından, dünyanın en güzel on sahilinden biri seçilmiş. Datça koyları ve plajları içerisinde dalış tutkunlarının seçimi ise, berrak sularıyla bir akvaryumda yüzüyor hissi veren Akvaryum Koyu olmalıdır. Çevresinde yapılaşma olmaması da, Akvaryum Koyu’nu cazip kılan nedenlerden.

Datça’nın Mavi Bayraklı Plajları

Denize girilebilecek Datça koyları ve plajları içerisinde, 8 tanesi, Mavi Bayrak taşımaya hak kazanmıştır. Bunlardan üçü; Datça merkezinde bulunan Hastanealtı, Kumluk ve Taşlık plajlarıdır. Hastanealtı Plajı; çakıl taşlı, serin suları olan, engelliler için özel düzenlemeler içeren bir plaj. Kumluk Plajı’nın, adı üstünde sahili kum, sığ bir denizi var. Bu yönüyle, çocuklu ailelerin ve yüzme bilmeyenlerin ilk tercihi olmaktadır. Taşlık plajı, çakıl ve kum karışımıdır ve plajda çok sayıda tesis bulunmaktadır. Datça’nın diğer Mavi Bayraklı plajları ise; Aktur Tatil Sitesi, Aktur Kamping, Aktur Kurucabük, Perili Bay Resort (Emecik) ve Billurkent Devremülk Plajı’dır (Kızlan mevkii). 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Datça Emlak | Datça Otelleri | Datça Gezi Rehberi | Datça iş Rehberi | Datça Satılık Ev | Datça Web Tasarım ve Geliştirme www.datcaweb.com

Iyzico