Datça Satılık Arsa

Datça’da satılık arsa arayışı insanların huzurlu, temiz ve sağlıklı bölgelere yönelmesiyle son yıllarda belirgin bir şekilde yükseldi.

Datça Satılık Arsa (Datça’da Satılık Arsa)

Datça’da satılık arsa arayışına girmek, ilçede yaşamak niyetinde olmak ve bu konuda ilk adımı atmak anlamına geliyor. Bu niyette olan insanların sayısı, giderek artıyor. Bunun nedeni, Datça’nın, benzersiz özelliklere sahip olması. Öncelikle, sakin ve huzurlu bir yerleşim yeri Datça. Bu haliyle, özellikle büyük kentlerin karmaşası, stresi ve yorgunluğundan kaçmak isteyenleri cezp ediyor. İkincisi; Datça tam bir sağlık cenneti. Tarih boyunca bu özelliğiyle dikkat çeken ilçenin havası, oksijen miktarının yüksekliği ve nem oranının sıfıra yakın olmasıyla, sağlık için eşsiz bir nitelikte. Özellikle, kalp, KOAH, astım hastaları, ilçeye şifa bulmak için geliyor ve kimileri de yerleşerek sağlıklı uzun yaşamı seçiyor. Kuzeyden esen ve bunaltıcı yaz sıcaklarını savuran rüzgarı, serin denizi, şifalı otları ve sağlıklı Ege mutfağı da, Datça’yı cazip kılan nedenlerden.

Datça’da satılık arsa almak isteyenlerin bir bölümü, bunu sadece bir yatırım fırsatına dönüştürmek için yaparken; önemli bir bölümü, arsa üzerine yapılacak bir evde yaşamayı planlıyor. Nitekim bölgede, bu amaçla kendileri tarafından yapılmış evlerde oturan çok sayıda aile var. Bunlardan bir kısmı, sadece tatillerini burada geçirmek amacıyla gelirken; bir kısmı ise, çoktan yerleşmiş ve yerli halka karışmış bile.

İmara açılmış ve yapılaşmaya uygun arsaların yanısıra; tarlalar da, yakın gelecekte imara açılabileceği umuduyla ve yatırım amacıyla satın alınıyor. Datça Tarlaların metrekare fiyatları, 45 TRY gibi düşük fiyatlardan başlıyor.

Datça’da satılık arsa fiyatları ise, bulunduğu yere bağlı olarak değişiyor. İlçeye bağlı köylerin kimi bölgelerinde metrekaresi 150 TRY olan arsalar bulmak mümkünken; Datça merkezde bu fiyat, metrekaresi 8000 TRY’ye kadar çıkabilmektedir.

Datça’da Satılık Arsa Arayanlara Öneriler

Datça’da satılık arsa arayışı içerisinde olanların, öncelikle, almak istedikleri arsanın imar durumunu iyi araştırmaları gerekir. Çünkü tarlaları “çok yakında imara açılacak” iddiasıyla satmak isteyenler olabiliyor. İmara açılıp açılmayacağı ya da ne zaman açılacağı belli olmayan bir tarla almak, ilçede bir ev sahibi olmak isteyenlerin amacına hiçbir şekilde uymamaktadır. Satın alınmak istenen arsanın SİT alanı içerisinde olup olmadığına ve yapılaşma izninin bulunup bulunmadığına dikkat etmek de, son derece önemlidir. Özellikle Eski Datça’nın 1. Derece SİT alanı olduğu, bu bölgede, üzerinde kaçak ev bulunan arsaları almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir konu.

Datça Belediyesi, kendi mülkiyetindeki arsaları zaman zaman satışa çıkarmaktadır. Datça’da satılık arsa için belediyenin düzenlediği ihalelerin takip edilmesi, uygun bir arsa alınmasını sağlayabilir. Geçtiğimiz yıllarda, bir dolandırıcılık çetesinin, aynı arsayı 5 kişiye satarak dolandırdığı hatırlanırsa, belediyeden arsa almanın, aynı zamanda güvenli bir yöntem olduğunu da ortaya çıkacaktır.

Arsa satın alırken; bulunduğu bölgenin geleceği, ulaşım olanakları gibi konuların, arsa alma amacına uygun olup olmadığı da değerlendirilmelidir.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Datça Emlak | Datça Otelleri | Datça Gezi Rehberi | Datça iş Rehberi | Datça Satılık Ev | Datça Web Tasarım ve Geliştirme www.datcaweb.com

Iyzico